Uroczysty koncert muzyki polskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Koncert Ambasada 14.11.2414 listopada 2024 roku w reprezentacyjnej sali Simón-Bolívar w Staatsbibliothek w Berlinie przy Potsdamer Straße 37 odbył się uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorem tej wyjątkowej imprezy była Ambasada Polska w Niemczech. Licznie zebranych gości powitał Chargé d’affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec Jan Tombiński. Na wstępie podkreślił, że podstawowymi zasadami polskiej demokracji były na przestrzeni wieków i pozostają - niepodległość, praworządność i wolność. Następnie wspomniał niedawno obchodzoną 35 rocznicę upadku muru berlińskiego i znaczenie polskiej Solidarności, która umożliwiła dalsze przemiany w Europie, a w tym także połączenie Niemiec. Podkreślił, że postulat budowy polsko-niemieckiej wspólnoty interesów staje się coraz ważniejszym celem politycznym, podobnie jak wsparcie Ukrainy będące gwarantem pokoju w całej Europie. Jan Tombiński zakończył swoje przesłanie cytatem Stanisława Wyspiańskiego z dramatu „Wesele” – „Polska to jest wielka rzecz”. Po przemówieniu zebrani goście uroczyście odśpiewali hymny Polski i Niemiec oraz „Odę do radości” Ludwiga van Beethovena hymn Unii Europejskiej. 

Przed koncertem fortepianowym głos zabrał międzynarodowej sławy wykonawca - Paweł Kowalski. Znany pianista studiował w Kolonii, Warszawie i w Vancouver, występował w 40 krajach na 4 kontynentach, Paweł Kowalski jest wszechstronnym muzykiem wykonującym utwory muzyki poważnej, kameralnej, filmowej oraz jazz. I właśnie tak różnorodny był koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski w Berlinie. Artysta zagrał utwory Ignacego Jana Paderewskiego, który był nie tylko wirtuozem fortepianu, ale także premierem Polski. Zaprezentował niemieckiej publiczności niedawno odkryty w Nowym Jorku walc Fryderyka Chopina. Przypomniał światowe dzieła polskiej muzyki filmowej - walc Jerzego Maksymiuka z filmu „Ziemia obiecana”, zrealizowanego na podstawie powieści polskiego noblisty Władysława Reymonta, Kompozycje Wojciecha Kilara do filmów „Smuga cienia” Andrzeja Wajdy i „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego oraz nastrojową kołysankę Krzysztofa Komedy z filmu Romana Polańskiego „Rosemary's baby”. Koncert zakończyły długie owacje na stojąco, po których słuchacze udali się na rozmowy kuluarowe w foyer. Na obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski specjalnie z Gdańska przybyła Konsul Generalna Niemiec Cornelia Pieper. Wśród zaproszonych gości była Eva-Maria Quistorp - aktywistka niemieckiego ruchu pokojowego i kobiecego, założycielka Partii Zielonych, potomkini szczecińskiego przedsiębiorcy Johannesa Quistorpa, a także Anita Baranowska-Koch - prezeska Niemiecko-Polskiego Towarzystwa w Berlinie oraz liczni przedstawiciele Polonii Niemieckiej, w tym również Biura Polonii –  kierowniczka Katarzyna Szymgin-Wirski i prezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Aleksander Zając.

Agata Lewandowski 

Na zdjęciu od lewej: płk. dypl. Tomasz Smal - Attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy, Marzena Kępowicz - Kierownik Wydziału, Konsul RP, Paweł Gronow, Radca-Minister, Jan Tombiński - Chargé d’affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec.