"Sąsiedztwo w czasach zmian" Forum Polsko-Niemieckie Berlin 17.06.2026

Forum PLDE 2 fot A.Lewandowski

W wielkim stylu i wieloaspektowym formacie odbyło się Forum Polsko – Niemieckie, które zbiegło się z 35. rocznicą podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. To najważniejsze wydarzenie, jakim jest cykliczna konferencja zorganizowana została przez Fundacje Współpracy Polsko – Niemieckiej przy wsparciu obu Ministerstw Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Senatu Berlina. Tegoroczne Forum było otwartą platformą dialogu i dwustronnej współpracy, w której udział wzięli przedstawiciele rządów, instytucje, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa oraz społeczeństwo obywatelskie. Na Forum Polsko – Niemieckim z motywem przewodnim „Sąsiedztwo w czasach zmian” poruszane były tematy począwszy od bezpieczeństwa, gospodarkę, politykę globalną, Europę, wsparcia dla Ukrainy po edukację, nauczanie języka polskiego, współpracę z młodzieżą i kulturę pamięci. Traktat z 17. czerwca 1991 roku to nie tylko historyczny punkt widzenia, to także zobowiązania do wspólnego aktywnego kształtowania najważniejszych wyzwań współczesności i przyszłości polsko – niemieckiego dialogu. Liczne rozmowy panelowe umożliwiły nowe impulsy na rzecz edukacji politycznej, pogłębiania demokracji i ochrony praw człowieka, przeciwdziałania radykalizacji i dezinformacji oraz budowania wspólnot dla wzmacniania więzi społecznych w kontekście umacniania trwałego dialogu.

Dobre i partnerskie stosunki z Niemcami leżą w długofalowym interesie Polski. Ich znaczenie wykracza poza bieżące wyzwania i poza bilateralny kontekst – przekonywał polski minister w wystąpieniu na Forum Polsko-Niemieckim. I dodał, że znamienne jest to, iż również w tym samym dniu 17 czerwca 2026 w Warszawie ministrowie obrony obu krajów podpisali nową umowę o współpracy w dziedzinie obronności, co potwierdza to wspólną percepcję zagrożeń i determinację do współpracy. Forum dotyczyło wspólnej przyszłości obu krajów wobec głębokich przemian geopolitycznych, społecznych i gospodarczych. W centrum uwagi znalazły się kwestie bezpieczeństwa i obronności, współpracy gospodarczej, przyszłości Europy, kultury. Jednym z najważniejszych osiągnięć jest zbudowanie trwałych partnerstw między miastami, gminami, powiatami i regionami.

W trakcie spotkania zostały wręczone Nagrody za Szczególne Zasługi dla Rozwoju Stosunków Polsko-Niemieckich. Trafiły do byłego ambasadora RP w Niemczech Janusza Reitera oraz do Słubicko- Frankfurckiego Centrum Kooperacji.

Traktat otworzył nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich, tworząc warunki do intensywnego rozwoju współpracy między samorządami, instytucjami publicznymi, organizacjami społecznymi, szkołami, uczelniami, instytucjami kultury oraz przedsiębiorcami.  Odbyło się wiele dyskusji o sprawach wspólnych dla Polski i Niemiec w panelach tematycznych, takich jak:

  • Społeczeństwo - Społeczeństwo obywatelskie jako impuls dla polityki,
  • Edukacja - Edukacja historyczna jako podstawa porozumienia międzynarodowego,
  • Kultura - Literatura jako katalizator porozumienia,
  • Młodzież - Młode pokolenie wobec przyszłości relacji polsko-niemieckich,
  • Kultura pamięci - Niemcy i Polacy na wystawach historycznych: wyważone obrazy?,
  • Europa - Rozszerzenie UE o Ukrainę: perspektywa Polski i Niemiec,
  • Język - Język jako pomost: perspektywy nauczania języka polskiego i niemieckiego w kraju sąsiada.
  • Bezpieczeństwo - Wspólne bezpieczeństwo: polskie i niemieckie spojrzenie na obronę Europy,
  • Gospodarka - Ku głębszej współpracy: potencjał polsko-niemieckich relacji gospodarczych

Sesje tematyczne były współorganizowane m.in. przez Instytut Zachodni, Gazetę Wyborczą, Instytut Polski w Berlinie, Goethe-Institut, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz Niemiecki Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa.

Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej należą się słowa wielkiego uznania za zorganizowanie Forum, w którym udział wzięło ponad 700 uczestników. Wieloaspektowe dyskusje o trudnej historii, która pozwoliła na rozpoznanie pilnych decyzji i spełnienie oczekiwań mieszkańców obu państw (połączenia komunikacyjne) dla umacniania wzajemnego zaufania i lepszej współpracy. Obchody jubileuszowe były dobrym momentem na dokonanie rzetelnego bilansu w otwartym dialogu o przyszłości polsko – niemieckich relacji w czasach dynamicznych zmian. Viva Polska i Niemcy!

Krystyna Koziewicz

fot. A.Lewandowski