Polski Dzień Kultury niewątpliwie stał się jedną z najbardziej lubianych i ugruntowanych tradycji ostatnich lat. Nie bez powodu – ten wyjątkowy punkt w kalendarzu wydarzeń Stowarzyszenia POLDEH e.V., który miał miejsce 15 listopada, ponownie odbył się w ratuszu na Starym Mieście w Brunszwiku, podkreślając swoją trwałą tradycję. Gospodarze przywitali około 200 gości, w tym honorowych, takich jak burmistrzyni Brunszwiku Christina Antonelli oraz konsul Republiki Polskiej w Hamburgu, Marzena Szczypułkowska-Horvath. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było Warszawie, stolicy Polski.
W 2024 roku przypada 80. rocznica Powstania Warszawskiego (01.08–03.10.1944), jednego z najważniejszych, choć tragicznych wydarzeń w polskiej historii. Część programu była poświęcona upamiętnieniu bohaterskiego zrywu Armii Krajowej. Fragment listu do powstańca warszawskiego odczytał Alexander Taraszewski, przekazując słuchaczom przesłanie o odwadze, niezłomności i nadziei na nowy początek. Symboliczne było, że sala Dornse otworzyła swoje drzwi nie tylko dla pasjonatów historii i kultury, ale także dla pamięci o tym rozdziale polsko-niemieckiej historii. Dla Polaków Powstanie Warszawskie to symbol oporu i tożsamości narodowej, dla Niemców – przypomnienie mrocznych kart własnej przeszłości. Jak podkreślił prezydent Niemiec Frank- Walter Steinmeier podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę powstania 31 lipca 2024 roku, Powstanie Warszawskie jest także wzorem dla późniejszych ruchów wolnościowych, takich jak te, które doprowadziły do zjednoczenia Niemiec. W swoich przemówieniach otwierających obie przewodniczące stowarzyszenia, Aneta Bertram i Katrin Matusik, nie tylko powitały zebranych i wyraziły swoje podziękowania, ale również podzieliły się refleksjami historycznymi. W swoich słowach nawiązały do nich również burmistrzyni Antonelli i konsul Szczypułkowska-Horvath.
Jak co roku, Polski Dzień Kultury był nie tylko okazją do refleksji nad historią, ale także do przeżycia bogatych wrażeń kulturalnych. Uroczystość otworzyli i towarzyszyli jej tancerze z Polskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego e.V. z Hanoweru, prezentując tańce Polonez i Mazur. Polonez, pierwotnie taniec ludowy, to klasyka każdej uroczystości, której charakterystyczną figurą jest promenada. Natomiast Mazur, znany także jako Mazurek, jest uznawany za narodowy taniec Polski. Jego korzenie sięgają regionu Mazowsza, rodzinnych stron Chopina, który rozsławił ten taniec na całym świecie. Wśród wielu opowieści o Warszawie – jej powstaniu, rzece Wiśle czy dzielnicach – najbardziej znane są ludowe legendy o warszawskiej syrence, symbolu i herbie miasta, oraz o pochodzeniu nazwy stolicy związanej z osadnikami Wars i Sawa.
Po zeszłorocznych sukcesach teatralnych związanych z postacią Mikołaja Kopernika, dzieci uczęszczające na lekcje języka polskiego organizowane przez POLDEH przedstawiły inscenizację legendy o Warsie i Sawie. Ten barwny i edukacyjny występ młodych członków stowarzyszenia był wspaniałym przykładem na to, jak kreatywność, szacunek i wspólnota są realizowane w praktyce. Również pod względem muzycznym tegoroczny Polski Dzień Kultury był wyjątkowy. Barbara Droździńska, pełna uroku i sympatii, wykonała popularne utwory z powojennej Polski, takie jak „Na prawo most, na lewo most” czy „Warszawa, ja i ty”. Jednak tym razem nie wystąpiłam sama – towarzyszył jej Johannes Rohr, który swoim akordeonem zdobył serca słuchaczy. Podziękowania i kwiaty dla artystów oraz organizatorów wieczoru były w pełni zasłużone. Była to doskonale wyważona mieszanka refleksji i rozrywki, która w odpowiedniej atmosferze przywołała pamięć o historii Warszawy i jej wielokrotnych początkach. Te wspomnienia z pewnością dodadzą motywacji na nadchodzące, ciemniejsze dni roku.
Oficjalny program zakończył się wspólnym odtańczeniem poloneza, podczas którego goście mieli okazję dołączyć do tancerzy i poczuć magię tego wyjątkowego tańca. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, który trwał w radosnej atmosferze do późnych godzin nocnych.
Stowarzyszenie POLDEH e.V. pragnie serdecznie podziękować wszystkim instytucjom, sponsorom prywatnym i publicznym oraz wolontariuszom, których zaangażowanie uczyniło
to wydarzenie możliwym. Szczególne podziękowania kierujemy do Orlen Deutschland, którego hojna pomoc pozwoliła na realizację Polskiego Dnia Kultury w tak wyjątkowej formie, będącej pięknym symbolem polsko-niemieckiej współpracy i przyjaźni.
to wydarzenie możliwym. Szczególne podziękowania kierujemy do Orlen Deutschland, którego hojna pomoc pozwoliła na realizację Polskiego Dnia Kultury w tak wyjątkowej formie, będącej pięknym symbolem polsko-niemieckiej współpracy i przyjaźni.
POLDEH e.V Braunschweig
Deutsch-Polnischer Hilfsverein
Westbahnhof 13
38118 Braunschweig
Tel.: 0173 91 22 366
E-Mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Deutsch-Polnischer Hilfsverein
Westbahnhof 13
38118 Braunschweig
Tel.: 0173 91 22 366
E-Mail:
www.poldeh.de